1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Tekev’Den Geleneksel Iftar

TEKEV’den geleneksel iftar

Teknik Eğitim Vakfı'nın (TEKEV) 30'ncu geleneksel iftar programı, Etimesgut Belediyesi Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonu'nda gerçekleşti. Ev sahipliğini TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen’in yaptığı iftar programı; teknik öğretmenlerin yanı sıra Milletvekili Hasan Sert, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Sözen, Fakülte Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Oğuz Poyrazoğlu ile ANKESOB Başkan Vekilleri Hüseyin Ar ve Hasan H. Çavuşculu'nun da aralarında bulunduğu büyük bir katılımla yapıldı.

 

TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, iftar programında yaptığı konuşmada, Ramazan ayında sevgi, saygı ve hoşgörü kavramlarının her zamankinden daha yoğun bir şekilde yaşandığını belirterek, “Ramazan ayı birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, toplumsal kaynaşma ve hoşgörü ortamının güçlenmesine vesiledir. Geleneksel iftar programımızın 30’ncusunda bizimle beraber olduğunuz için vakfımız genel merkez yönetim kurulu olarak hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

20 BİNİ AŞAN ÜYESİ, 30 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

TEKEV’in ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını belirten Özen, “Bilindiği üzere, Vakfımız tüm teknik öğretmenleri bir çatı altında toplayarak ülkemizin Mesleki ve Teknik Eğitim alanında gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Vakfımızı kuranlardan Allah razı olsun. Ülkemizin neresinde bir mesleki teknik eğitim kurumu varsa vakfımız orada da vardır. 20 bini geçen üyesi ile mesleki ve teknik eğitimin önemini ve gereğini bir toplumsal bilinç haline dönüştürmek, ülkemiz mesleki ve teknik eğitiminde örnek bir model yaratabilmek, kısaca eğitimde, üretimde ve yönetimde ülkemizin gücü olabilmek için faaliyetlerini ilk kuruluş günkü heyecanı ile devam ettirmektedir. Vakfımız 30 yıllık geçmişi ve tecrübesiyle Türk Mesleki-Teknik Eğitiminde ulu bir çınardır. Bugüne kadar binlerce teknik eğitim gören ve ihtiyacı olan başarılı gençlerimize burs vermiş, onların iaşe ve ibadete masraflarını karşılamış ve karşılamaya devam etmektedir. Bunları yaparken siz teknik öğretmen arkadaşlarımız Vakfımızın yanında bize maddi-manevi destek verdiniz, Allah sizlerden razı olsun, bağışlarınızı ve yardımlarınızı kabul etsin.” diye konuştu.

 

BEŞERİ SERMAYEYE İHTİYAÇ VAR

TEKEV’in Mesleki ve Teknik Okul mezunlarının özlük hakları ile ilgili çalışmalarda bulunduğunu kaydeden Özen, “Vakfımızın amaçları doğrultusunda uğraş verdiği konulardan biri de teknik öğretmen arkadaşlarımızın özlük haklarıdır, unvan, yetki ve sorumluluklarıdır. Teknik öğretmenler, ağırlıklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilmektedir. Mevcut Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev almış yönetici ve öğretmen arkadaşlarımızın maaş, ek ders ücreti, işletmelerde meslek eğitimi, görevlendirme ve atamalara yönelik sorunları mevcuttur. Özellikle mesleki-teknik öğretim kurumlarına yönetici olarak atanacakların mutlaka atölye ve meslek dersleri öğretmen kadrolarından atanmaları gerekliliği bizim için çok önemli ve öncelikli konudur, ayrıca usulsüz bir şekilde yönetim kadrolarından uzaklaştırılan teknik öğretmen müdür ve müdür yardımcısı arkadaşlarımızdan, mahkemeyi kazanmış olanlar da bir an önce eski görev yerlerine atanmaları sağlanmalıdır. Hâlihazır uygulama içerisinde ilk çıktığı düzenleme de olduğu gibi teknik öğretmenlerin ilave eğitim-öğretim tazminatını branş ayrımı yapmadan yüzde 40’a, Teknik Öğretmenlerin ek göstergesi de  3600’a çıkartılmalıdır. Kalkınma için sosyal, ekonomik gelişmişlik kadar, insani gelişmişlik de önemli. Üreten toplum olmak zorundayız, beşeri sermayeye ihtiyacımız var. Bizce bunun yolu da mesleki-teknik eğitimden geçmektedir. Teknik Öğretmenlerimizin maddi sorunları çözüldüğünde inanınız, bulundukları bölgede, çalıştıkları okullarda gece-gündüz çalışmaya devam edeceklerdir.” ifadelerini kullandı. 

 

Özen, “Türk Mesleki ve Teknik Eğitimin günün teknolojisine uygun olarak, dinamik bir yapı kazanabilmesi açısından en tepeden, en aşağıya doğru gözden geçirilerek, yeniden reorganize edilmeye ihtiyacı vardır. Endüstri 4.0 devriminin süreçlerine uygun olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle, yapılacak insan gücü planlaması doğrultusunda mesleki-teknik eğitimde yeni düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Aslında, Ülkemiz Mesleki ve Teknik Eğitiminde kaliteyi artırmanın yolu çok basittir, kolaydır, bu herkes / herkesim tarafından bilinmektedir. Bunlar, kaliteli öğrenci akışı, kaliteli Teknik Öğretmen yetiştirme, teknolojik gelişmelerle iş piyasasının beklentilerine uygun hazırlanmış programlar, programların uygulanması için günün şartlarına uygun atölye - laboratuvar ve yayınlar, işveren ve işveren kuruluşları ile iç içe çalışmanın sürekli sağlanabileceği bir platform, Teknik Öğretmenin huzur içinde çalışabileceği görsel/işitsel araçlarla donatılmış eğitim ortamları ve motivasyonunu artırıcı ücret-ünvandır.” şeklinde konuştu.

 

İftar programı, protokol konuşmalarının devamında TEKEV'in çalışmalarına sağladıkları katkılardan dolayı bazı isimlere plaket takdiminin ardından topluca fotoğraf çekimi ile son buldu.