1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Tekev'in Çalışmaları Ve Projeleri Ele Alındı

TEKEV'in çalışmaları ve projeleri ele alındı

TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada; "Bugün gelmiş olduğumuz noktada artık yapay zekâ ve robotları, uzayın derinliklerini konuşuyoruz. Bütün bu istişarelerin sonucunda geleceğin işlerini öngörmeli, ihtiyaç duyulacak işgücü ile bilgi, beceri ve yetkinlik seviyelerini de belirleyebilmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Taşkent Binası Ceviz Kafe'de vakıf üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen'in ev sahipliğinde vakıf çalışmalarının değerlendirildiği ve geleceğe yönelik projelerin ele alındığı istişare ve değerlendirme toplantısı, kahvaltı programı ile başladı. 

TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, kahvaltı ile başlayan istişare ve değerlendirme toplantısında vakıf üyeleriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı açış konuşmasında; "Pandemi süreci ile çalışmalarımız biraz sekteye uğradı. Her zaman onur ve gurur duyduğum yetiştiğim bu çatı altında siz değerli hocalarımla birlikte camiamıza hizmet etmekten çok büyük bir memnuniyet duymaktayım. 1987 yılında bu çatı altında kurulmuş olan vakfımız, yaklaşık 35 yıllık süreç içerisinde yönetim, denetim ve kurucular kurulumuzla ve üyelerimizin de destekleriyle belli bir noktaya getirilmeye çalışıldı. Vakfımızı hep birlikte bugünlere kadar getirdik. İmkânlarımız çerçevesinde fakültemizdeki öğrencilerimize, fakültemizdeki atölyelerimize her türlü desteği vermek için çaba gösterdik. Takdir edersiniz ki vakfın sürekli gelir getirici bir kaynağı yok, biz sadece aidatlarla ayakta duran bir vakıfız. Kurucular kurulumuzun ve siz değerli hocalarımın tensipleriyle üçüncü dönemdir vakfın genel başkanlığını yapmaktayım. Hepiniz bizlere elinizden gelen gayreti, desteği gösteriyorsunuz. Bizler de elimizden geldiğince Teknoloji Fakültemizin her türlü etkinliğinde, sıkıntısında yanında olmaya çalışıyoruz. Bizler şunun farkındayız; bir sivil toplum kuruluşu olarak işbirliklerini geliştirmeden, üyelerimizi, paydaşlarımızı ve diğer kurum/kuruluşlarımızı etkilemeden varlığımızı sürdüremeyiz. Bizim bu tür etkinliklerle amacımız ortak hareket ederek, birbirimizi tamamlamaktır." ifadelerini kullandı.

ENDÜSTRİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM

Özen şöyle devam etti: "Mesleki Teknik Eğitim konusu ülkemiz açısından özellikle yükseköğretim açısından gerçekten çok önemli. Bugün burada üst seviyedeki siz değerli akademisyenlerimizle, üyelerimizle, buradan edindiğimiz görüş ve değerlendirmelerle gelecek günler için vakfın çalışmalarına nasıl bir yön verebiliriz noktasında istişare ederek, çalışmalarımızı bu doğrultuda planlamayı düşünüyoruz. Bütün bu istişarelerin sonucunda geleceğin işlerini öngörmeli, ihtiyaç duyulacak işgücünü ve bilgi, beceri, yetkinlik seviyelerini de belirleyebilmeliyiz. Bugün gelmiş olduğumuz aşamada artık yapay zekâ ve robotları, uzayın derinliklerini konuşuyoruz. Üniversite ve Ar-Ge’ler artık problem çözme merkezlerine dönüşmelidir. Sorunlarımızı alışkanlıklarla çözme yolunu terk ederek bilimin ışığında, verilere dayalı olarak çözebilmeliyiz. Ülkemizin geleceğine, nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimin yapacağı katkıların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bir şeyi daha çok iyi biliyoruz; endüstride rekabet ve farkındalık, teknoloji ile birlikte yeşil dönüşüm paralelinde yürümektedir. Siz değerli hocalarıma, hepinize katılımlarınızdan dolayı TEKEV adına şükranlarımızı sunuyor, mesleki ve teknik eğitimin bugününü ve yarınını günün koşullarına göre şekillendirme gücüne sahip olanları cesaretlendirme, yönlendirme ve teşvik etme adına gösterdiğiniz gayretli çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum."

Programda, mesleki teknik eğitime yıllarını vermiş vakıf üyesi akademisyenler de söz alarak görüşlerini dile getirdi, değerlendirmelerde bulundu.

TEKEV Kurucular Kurulu Başkanı Orhan Uysal, teknolojiyi geliştiren ve üreten olmadıkça başarının gerçekleşmeyeceğini belirtti. Uysal, "Teknik Eğitim Vakfı, Türkiye'deki tüm teknik öğretmenleri bir çatı altında toplamak ve özlük haklarını takip etmek, öğrencilere burs vermek, meslek okullarımıza her türlü desteği vermek, mesleki teknik eğitimin sorunlarına çözüm aramak için 1987 yılında kurulmuştur. Vakfımız bugüne kadar da bu hedefler doğrultusunda çalıştı, faaliyetler gösterdi. Ülkede üretim olmadığı müddetçe hiçbir şey yapamazsınız. Üretim yapacak nitelikli insana ihtiyacımız var. Teknolojik gelişmeye bağlı olarak toplumun ihtiyaçlarını üretecek işgücünün en iyi şekilde eğitilmesi gerekmektedir. Mesleki teknik eğitimin çağın gerektirdiği çerçevede ve işgücü piyasasının talepleri doğrultusunda kalitesinin arttırılmasına ağırlık verilmelidir. Amacımız; üretimi artırabilecek çalışmalar ortaya koymak olmalıdır." diye konuştu.

Doç. Dr. Kasım Habalı, "Kendi iç düzenimizi iyi bir şekilde kurgulayarak, yeni stratejilerle hedeflere yönelmeliyiz. Teknik Eğitim Vakfı çok büyük umutlarla kuruldu. Yeter ki vakfımız görev versin, bir şeyler işaret etsin, her zaman yanlarındayız, tarafımıza verilecek her türlü göreve hazırız." dedi.

Prof. Dr. Adem Kurt, "Teknik eğitim mezunları ve okulumuz, üretime, toplumuna çok büyük katkı sağladı. Bugün endüstri hızla değişiyor. Teknolojilerin kapsamları, boyutları artık anlık olarak değişiyor.  Dünyanın nereye gittiğini gözlemlemek zor değil. Bu değişimler dünyada yaşanırken neler yapmamız, nasıl bir eğitim sistemi önermemiz üzerine çalışmamız ve bir öneri paketi ortaya koymamız gerekiyor. TEKEV bunun için çok iyi bir adres." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Hikmet Doğan, "Teknik öğretmenlerin kıymetini yine en iyi teknik öğretmenler bilir. Mesleki teknik eğitimi ilgilendiren konulara ilişkin yeni açılımlar geliştirmemiz, dile getirdiklerimiz üzerine ve çözüm önerilerini içeren raporlarımızla özellikle bizim mecliste ses getirmemiz gerekiyor." dedi.

Prof. Dr. Abdulkadir Güllü, "Ümitsizlikler moralimizi bozmamalı. Türkiye'nin yönetiminin milli stratejiler olarak iyi organize edilmesi lazım. Mesleki birliktelik gücümüzü bir yerlere taşımanın yolu entellektüellikten geçiyor. Temsil yetkisine sahip olmak, irade ortaya koyabilmek çok önemli. Bu özellikleri kazanabilmek için de okumamız lazım. Enerjimizi işimize odaklanarak kullanalım. Bir şeyler yapılacaksa herkes samimi bir şekilde elinden geleni ortaya koymalı. Umutsuz olmayalım." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Cemil Çetinkaya;  Gazi Üniversitesi ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandığını, iki üniversite arasında öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi, laboratuvarların karşılıklı kullanımı, ortak projeler gerçekleştirme ve metalurji ve malzeme, imalat ve elektrik bölümleri olmak üzere 3 mühendislik alanında çift diploma verilme sürecinin başlatılmasını öngören protokole imza atıldığını belirterek, iki ülke arasında devam eden sözlük çalışması hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Prof. Dr. Adnan Sözen, "Birlikten güç doğar. Onun için mesleki anlamda iş ve işlemlerimizin belirli kurallara bağlı, usulüne uygun olarak yönetilmesine ilişkin vakfın sorumluluk alarak,  bürokrasi takibini yapması, çalışmalarımızda çok daha fazla başarılı sonuçlar almamıza katkı sağlar diye düşünüyorum." dedi.

Prof. Dr. Ramazan Çıtak, "Bir yerlere, birilerine yardım yapacaksak, destek olacaksak, vakfımız aracılığıyla yapalım. Böyle olursa vakfımız dolayısı ile bir faaliyette bulunmuş oluruz. Kamu yararı yönünde faaliyet gösteren vakfımızın geleceği açısından üye aidatlarımızı aksatmayalım." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kahvaltılı istişare ve değerlendirme toplantısı, karşılıklı görüş alışverişi ile sohbet eşliğinde devam etti.