1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Vecihi Hürkuş, Mezarı Başında Anıldı

Vecihi Hürkuş, mezarı başında anıldı

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş, vefatının 48. yılında Ankara Cebeci Asri Mezarlığındaki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Vecihi Hürkuş’un ölüm yıldönümü 16 Temmuz’da yapılan anma törenine; Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Bahadır Gürer, Havacılık Tarihi Araştırmacısı-Yazar Emekli Hava Astsubay Mustafa Kılıç ile Türk havacılığının duayenlerinden Erdoğan Menekşe’nin yanı sıra muvazzafların da aralarında bulunduğu  emekli hava astsubayları ve havacılığın gelişmesine gönül vermiş 25 kişiden oluşan bir grup katıldı. 

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Bahadır Gürer; Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin çalışmaları ile havacılığa gönül vermiş idealist Vecihi Hürkuş’un girişimciliği üzerine, Erdoğan Menekşe de Vecihi Hürkuş’un havacılık serüvenine ilişkin günün önemini belirten bir konuşma yaptı. Anma törenine katılan isimlerden de Vecihi Hürkuş’un Türk havacılık tarihinde hak ettiği yere gelmesi gerektiğine ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulunanlar oldu.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer, yaptığı konuşmada; öncelikle derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gürer, derneğin kuruluş amacını ve faaliyet alanını; "Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD); Vecihi Hürkuş'un hayatı, eserleri ve ideallerini tanıtmak, topluma yeniden kazandırarak havacılığa ilgiyi ve sevgiyi etkinleştirilme ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi'nin çalışmalarını geliştirmek,  Türkiye'de üretilen veya Türkiye'de üretilecek olan uçak yapımlarını desteklemek, Türk ve Dünya havacılık tarihine katkı sağlayacak bilgi, belge ve dokümanları araştırmak, bulmak, arşiv oluşturmak, sergilemek, toplumla paylaşmak, Vecihi Hürkuş'un kabrinin Askeri Şehitliğe naklini sağlamak." olarak açıkladı.

Derneğin kuruluş amacını gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma programı içerisinde olduklarını  belirten  Gürer, "Eğer Vecihi Hürkuş'u bir değer olarak kabul ediyorsak, onun hayalleri ve gerçekleştirmeye çalıştığı idealleri doğrultusunda kararlılık içerisinde çalışmaya devam etmeliyiz. Yapılması gereken çok iş var. Onun meslektaşları olarak katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Vecihi Hürkuş’un havacılık serüvenine ilişkin bir konuşma yapan Paraşütçülükte Türkiye’nin öncü isimlerinden Erdoğan Menekşe de Vecihi Hürkuş'un Türk pilot, mühendis ve müteşebbis olarak Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olduğunu kaydetti.

Menekşe, "Vecihi Hürkuş, 1915'te başlayıp 1969'a kadar süren, coşkulu, sevinçlerle, acılarla dolu, verdiği ibretlik dersleri ve öğrettikleriyle uzun bir havacılık serüveni ile dolu hayatında hep ilkleri başarmış bir kişidir." diye konuştu.

SABİHA GÖKÇEN'E EĞİTİM VERDİ 

Menekşe, Vecihi Hürkuş'un havacılık serüveni şu sözlerle aktardı: "Vecihi Hürkuş, Kafkas cephesinde ilk Türk hava zaferini kazanan, Yunanlıların İzmir'i işgalinde İzmir Hava Meydanına ilk gelen, İstiklal Savaşında ilk ve son uçuşu yapan, ilk Türk sivil-özel ve askeri tayyaresini yapan,   Türkiye'de ilk özel Tayyare Mektebini açan, ilk sivil pilotları, özellikle Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'e Türkkuşu'nda öğretmenlik yapan, ilk Türk Deniz Tayyaresini ve ilk planörü inşa eden, ilk Türk özel havayolunu kuran, hiç kimsenin adamı olmayan, üstün yetenekli bir pilot, başarılı bir uçak mühendisi ve havacılığa aşık bir kişidir. Ruhu şad olsun. Evet, ilklerle dolu bir yaşam öyküsüne sahip Vecihi Hürkuş, çoğu zaman engellerle karşılaşsa da  amaçlarından vazgeçmemiş ve hep hayallerinin peşinden koşmuştur. Azmi, kendine olan inancı ve cesareti ile de Türk havacılık tarihinde bir mihenk taşı olmuştur. Vecihi Hürkuş'a Teşekkür ediyoruz; bizlere, bana havacılık alanında göstermiş olduğu yol için. Saygı ve şükranlarımızla."