1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Yenimahalle’Den Ankara’Da Bir Ilk

Yenimahalle’den Ankara’da bir ilk

Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakabilmek amacıyla geri dönüşüm konusunda önemli çalışmalar yapan, bu konuda vatandaşlara ve öğrencilere belirli aralıklarla eğitimler veren Yenimahalle Belediyesi, elektronik atıklar konusunda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Bünyelerinde çok fazla tehlikeli madde içeren E-atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin önüne geçmek amacıyla Yenimahalle’nin 2 farklı noktasına elektronik atık kutusu yerleştiren Yenimahalle Belediyesi, böylece Ankara’da da bir ilke imza atmış oldu.

“Sürdürülebilir Çevre” bilinci gelişiyor

İlçenin pek çok farklı noktasına ambalaj atığı, atık yağ, pil ve cam kutuları yerleştiren Yenimahalle Belediyesi temizlik ekipleri, evlerde ve işyerlerinde oluşan her türlü elektronik atığı diğer atıklardan ayrı toplamak ve “Sürdürülebilir Çevre” anlayışıyla geri kazanmak için de çalışma başlattı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nin önüne ve Özevler Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Konukevi’nin bahçesine yerleştirilen Elektronik Atık Kutuları vatandaşların hizmetine sunuldu.

Yenimahalle Belediyesi ve Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD) ortaklığında gerçekleştirilen ve Ankara’da ilk kez yapılan bu çalışma ile Yenimahalleliler, E-atıklarını bu kutulara atarak bu atıkların çevreye vereceği olumsuz etkilerin önüne geçmiş olacak.

E-Atık kutusuna faks, telefon, televizyon, CD çalar, monitör, bilgisayar, TV gibi her türlü elektronik atık atılabilecek. Ayrıca; daha büyük çaplı elektronik atıkları Yenimahalle Belediyesi, evlerden ücretsiz olarak alacak. Yenimahalleliler kampanya ile ilgili detaylı bilgi için Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 0 312 278 75 16 nolu numarasını arayabilecek.

Okullar E-atık için yarışıyor

Öte yandan Yenimahalle Belediyesi’nin ilçedeki okullar arasında düzenlediği “Elektronik atık toplama yarışması” da tüm hızıyla devam ediyor. 19 Mayıs’a kadar devam edecek olan yarışma sayesinde şimdiden tonlarca elektronik atık toplanarak çocuklara elektronik atıkların zararları anlatıldı.

BENZER HABERLER